DoğaBilim & TeknolojiGenel

65 Milyon Yıllık Yeni Köpek Balığı Türü Keşfedildi

Araştırmacılar, güneydoğu ABD’de bulunan fosillerden iki yeni eski köpek balığı türü belirlediler.

Fossil Record dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre , Mennerotodus mackayi ve Mennerotodus parmleyi olarak adlandırılan iki köpek balığı, aynı cinse veya tür grubuna aittir ve modern kum kaplan köpek balıklarının akrabalarıdır .

Araştırmacılar, köpek balıklarının fosillerinin 65 ve 35 milyon yıl öncesine ait olduğunu söyledi.

Çalışmanın yazarları, Güney Alabama ve Orta Gürcistan’da Mennerotodus mackayi ve Mennerotodus parmleyi için keşfedilen yüzlerce izole dişin incelenmesine dayanarak köpek balıklarını yeni türler olarak tanımlamayı başardılar .

Bilim adamlarına göre türleri, yeni tanımlanmış iki cins de dahil olmak üzere tamamen tükenmiş olan Mennerotodus cinsinden köpek balıkları fosilleri daha önce Avrupa ve Asya’da bulundu.

Araştırmacılar, Mennerotodus mackayi’nin yaklaşık 65 milyon yıl önce, dinozorları yok eden dev bir asteroit etkisinin neden olduğu kitlesel yok olma olayından hemen sonra ortaya çıktığını söyledi.

Alabama, Birmingham McWane Bilim Merkezi Koleksiyonlar Direktörü Jun Ebersole, “Kurtardığımız diş sayısına dayanarak, muhtemelen 65 milyon yıl önce antik Meksika Körfezi’ndeki daha yaygın türlerden biriydi.” şeklinde konuştu.

Bu arada Mennerotodus parmleyi , 35 milyon yıl önce yaşamış ve Gürcistan’ın merkezindeki ölü kaolinit madeninden toplanan yüzlerce dişin incelenmesinin ardından, bilim adamlarının başlangıçta iki veya üç farklı türe ait olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir.

Columbia’daki Güney Carolina Eyalet Müzesi’nde Doğa Tarihi Küratörü ve çalışmanın başka bir yazarı David Cicimurri yaptığı açıklamada, “Dişleri yeniden analiz etmemiz bunun yerine tamamen yeni bir türe ait olduğunu gösterdi.” Dedi.

Her iki köpekbalığından dişlerin analizi ve modern köpekbalığı türleriyle karşılaştırmalar, Mennerotodus mackayi ve Mennerotodus parmleyi’nin , doğu Pasifik dışı dünyadaki ılık veya ılıman sularda bulunan modern kum kaplan köpekbalıkları ile yakından ilişkili olduğunu ve uzunluklarının 3 metreye ulaştığı sonucunu verdi.

Ebersole, “Modern kum kaplanında olduğu gibi, fosil türlerinin ağızlarındaki ön dişler çok uzun ve diş gibi” dedi. “Bu dişler genellikle ağızdan dışarı fırlar, köpekbalığına takılma dişli bir görünüm verir ve balıklar, yengeçler, kalamarlar ve hatta diğer köpek balıklarıyla beslenmek için mükemmeldi.”

Çalışmada, araştırmacılar cinsin şu anda bilinenden daha geniş bir şekilde dağıldığı sonucuna vardı, ancak dişleri genellikle diğer grupların köpek balıklarıyla karıştırılabilir.

Folssil Record

Anasayfa

5 1 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x