Bilim İnsanları Venüs’te Aktif Volkan Keşfetti

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, Venüs gezegeni üzerinde yaklaşık 40 aktif volkanik yapıyı tanımladı. Çalışma, Venüs’ün jeolojik açıdan halâ aktif bir gezegen olduğuna dair en net kanıtları sundu.

Çalışma, Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılar ve İsviçre ETH Zürih’teki Jeofizik Enstitüsü tarafından gerçekleştirildi.

Jeoloji profesörü Laurent Montesi, “Gezegenin faaliyetlerinin şu ana kadar net bir şekilde tanımlanmaması, Venüs’ün ölü bir gezegen olduğunu düşündürüyordu. Ancak son gelişmeler neticesinde, ölü olmayan volkanik yapıların, gezegenin içeriden kaynadığını ve canlı olduğunu gösterdi.” şeklinde konuştu.

Bilim insanları bir süredir Venüs’ün, Mars gezegeninde olduğu gibi soğuk bir çekirdeğe kıyasla daha canlı olduğu biliyorlardı. Venüs’ün sıcak bir çekirdeğe; sıcak manto tabakasına ve onu kaplayan bir tabakaya sahip olması, gezegenin belki de milyonlarca yıl sonra yaşanabilir bir dünyaya dönüşmesine sebep olabilir.

Ancak öte yandan, gezegenin dış yüzeyinin geçmiş aktivitelerle sert bir kabuğa dönüşmesinin ardından, içerideki ısı ve volkanik faaliyetlerin dışarıya çıkması ve bir atmosfer oluşturması şimdilik zor görünüyor.

20 Temmuz 2020’de Nature Geoscience dergisinde yayınlanan yeni çalışmada, araştırmacılar yüksek çözünürlüklü, 3 boyutlu kabuk oluşumu simülasyonları oluşturmak için Venüs yüzeyinin altındaki sayısal termo-mekanik aktivite modellerini kullandılar. Simülasyonları, sürecin hiç olmadığı kadar ayrıntılı bir görünümünü sağladı.

Sonuçlar, Montési ve meslektaşlarının son zamanlarda aktif olan yüzey alanlarında bulunan özellikleri belirlemelerine yardımcı oldu. Ekip daha sonra bu özellikleri Venüs yüzeyinde gözlemlenen özelliklerle eşleştirebildi ve gezegendeki alanlardaki bazı değişikliklerin jeolojik gelişimin farklı aşamalarını temsil ettiğini ortaya koydu. Çalışma, Venüs’teki bazı bölgelerin hala gelişmekte olduğunu gösteren ilk kanıtı, gezegenin içinin hala çalkalandığını gösteriyor.

Bu sonuçlar, 2032’de planlanan EnVision gibi beş aylık bir yolculuktan sonra, Venüs’e ulaşan gelecekteki yörünge misyonlarına jeolojik araçların yerleştirilmesi ve gereken hedef alanların belirlenmesine yardımcı olabilir.

EnVision, jeolojik aktivitenin seviyesini ve doğasını ve Venüs’ün yüzey özelliklerini oluşturan olayların sırasını belirlemeyi amaçlamaktadır.

Nature Geoscience

Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x