Çin’in, Kuaizhou-11 Roketinin Fırlatma Denemesi Başarısız Oldu

Çin’de, düşük maliyetli bir taşıyıcı roketle tasarlanan Kuaizhou-11, 3 yıllık bir gecikmenin ardından fırlatıldı. Katı yakıtlı taşıyıcı roketinin ilk fırlatma denemesi, geçtiğimiz günlerde başarısızlıkla sonuçlandı ve iki uydunun kaybına yol açtı

Yetkililer, başarısızlığın nedeni henüz bilinmemekle birlikte, roketin kalkmasından sonra meydana gelen bir problemi bildirdi. 

Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Lansman Merkezi’nden saat 12: 17’de kalktıktan sonra uçuş sırasında bir arıza meydana geldi.

Kuaizhou-11 roketi; yükü düşük cisimleri, dünya ve güneş senkron yörüngesine alabilen 70,8 tonluk bir kaldırma kütlesine sahiptir. 2017’de bitmesi planlanan roket, 3 yıl aradan sonra fırlatılabildi.

Hızlı gemi anlamına gelen Kuaizhou, Kuaizhou-1, Kuaizhou-1A, Kuaizhou-11 ve planlanan Kuaizhou-21 ve Kuaizhou-31’i kapsayan bir roket sınıfıdır. Kuaizhou-11, kg başına 5.000 $ oranında uydu fırlatma maliyeti sağlamayı amaçlayan, düşük masraflı taşıyıcı roketi olarak hizmet vermesi için tasarlanmıştır.

Yaşanan bu gelişme, Çin’in 2020 yılındaki üçüncü başarısız fırlatma denemesi ile sonuçlanmıştır. Tasarımın diğer modellerinin de başarısız olması, Çinli yetkilileri uzay yarışında zora sokacak gibi görünüyor.

Republic World | TN
0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x