Da Vinci 1502’de Bir Uydu Haritasını Nasıl Çizdi?

Yüzyıllar öncesine ait haritalara baktığımızda, bunların nasıl bir yararı olabileceğini merak ediyoruz. Sadece mitolojik canavarlar ve yerlerle dolu değil, aynı zamanda bakış açılarının çoğunlukla pratik olmaktan ziyade, estetik bir tasarıma hizmet ediyor olması, onların değerini gözler önüne seriyor. Tabii ki, o çağların şartları göz önüne alındığında, haritaları oluşturanların sihre sahip kişiler olduğunun düşünülmesi de, son derece doğal karşılanabilir. Elbette bu sihirbazların en ünlülerinden olan Da Vinci, çağ dışı bir akla sahipti.

Leonardo da Vinci isminden bahsetmek akla çok şey getiriyor. En ünlü eserleri Monalisa, Vituviuslu Adam, Son Akşam Yemeği diyebiliriz. İtalyan deha; bilim adamı, matematikçi, mühendis, mucit, anatomist, ressam, heykeltıraş ve yazardı. Ve şüphesiz tarihin gördüğü en büyük akıllardan biriydi.

Da Vinci, belki de her alanda zamanın ötesinde düşünmekteydi. Bu yüzden, O’nun kartografi alanıyla da ilgilenerek, uydulardan yüzlerce yıl önce, bir uydu haritası çizmiş olması, hiç de şaşırtıcı değil. Bu anlamda, 1980’lerden sonra çalışmalar yürüten bilim insanlarının bilinç düzeyine, Da Vinci henüz Orta Çağ’da erişmişti.

Peki neden bir uydu haritasına ihtiyaç duydu?

O dönemlerde haritacılık, öncelikle estetik amaçlarla yapılıyordu. Sanatçılar, bakış açılarının içerisinde kalan alanları haritaya yansıtarak farklı tasarımlar yapıyorlardı. Genellikle yüksek bir tepeden veya yapıdan gözlemlenen alan, görüşün kuvvetli olamaması sebebi ile sağlıklı bilgiler veren haritaların çıkmasına engel oluyordu. Bu sebeple, herhangi bir faaliyet için, referans olarak kullanılabilecek kadar yeterli değildi.

1502’de Leonardo Da Vinci, İtalya İmola’da politikacı Cesare Borgia tarafından, askeri mühendis olarak finanse edilmişti. Bu pozisyondaki ana rolü, Borgia’nın kasaba düzenini daha iyi anlamasına yardımcı olmaktı. Da Vinci bu amaçla, çeşitli sınıflandırma teknikleri ve birinci sınıf hayal gücünü birleştirerek, kartografi bilimi için bir ilk sayılabilecek, ikonografik haritayı çizmişti.

Önemli: O dönemlerde Da Vinci, sanatı için yatırımcı bulmakta zorlanıyordu. Savaşların ve mücadelelerin olduğu çağlarda, neredeyse tüm büyük sanatçılar, destek alabilmek için ek olarak askeri mühendislik yapmışlardır. Da Vinci, Borgia gibi pek çok soylu veya yöneticiye askeri mühendislik yapmış ve günümüz savaş teknolojisinin en önemli unsurları kendisinin zihninden çıkmıştır.

Da Vinci bu haritayı nasıl ortaya çıkardı?

Vox’tan Phil Edwards, Leonardo’nun bu haritayı pusula kullanarak ölçümler yapıp, şehrin duvarlarını ve iç kısımlarını kağıda aktarmasıyla ortaya çıkardığını açıklıyor. Pusulayı, sabit bir noktayı baz alarak açıları birleştirmede kullanmıştı Da Vinci. Kasabanın tüm duvarlarını ölçüp kağıda aktardıktan sonra, iç kısımlardaki yapıları da yerleştirmişti.

Yakından bakacak olursanız, haritanın tam ortasına yerleştirilmiş pusulanın dairesel şeklini görebilirsiniz.

Ölçeği kağıt yüzeyine doğru bir şekilde aktarmak için, açılar arasındaki mesafeyi de ayrıca ölçmek zorunda olan Da Vinci, bu ölçümü ise ayak mesafesi ya da bir kilometre sayacı kullanarak yapmış olabilir. Odometer denen bu sayaç, belirli aralıklarla bir topu bir kovaya bırakarak, mesafeyi ölçen dişliler tarafından çevirilen tekerlekler üzerinde olmalıydı.

Önemli: Odometer, NASA’nın farklı gezegenlerde kullandığı araçlara ilham olmuştur.

Açıların ve mesafelerin birleştirilerek kağıda aktarılması sonucunda, şehrin düzeninin doğru bir planını elde eden Da Vinci, dehasını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Buna rağmen plan etkileyici olsa da kusurları vardı. Duvarları kesin olarak ölçtüğü, ancak kasabanın iç kısımlarında biraz daha liberal açılar kullandığı fark edildi. Bazı yapıların, günümüz haritası ile eşleşmiyor olmasının elbette farklı sebepleri olabilirdi. Yapılar zarar görerek yıkılmış ve yenileri yapılmış veya Da Vinci, iç kısımlara yeterince özen göstermemiş olabilirdi.

Öte yandan, imzasını taşıyan her eserde olduğu gibi bu harita da, yüzyıllar sonra insanlığa fayda sağladı ve uydu haritaları, çağdaşlarının aksine, onun gerçekçilik çabasından ilham aldı.

Kaynak

Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Tablosu’nu Yakından İnceleyin

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x