Evren’in Bilinenden Daha Genç Olduğu Düşünülüyor

Evren kaç yaşında? Astrofizikçiler bu soruyu onlarca yıldır tartışıyorlar. Son yıllarda, yeni bilimsel ölçümler, evrenin önceden tahmin edilen yaşından yüz milyonlarca yıl daha genç olabileceğini öne sürdü.

Stony Brook Üniversitesi’nden Neelima Seghal ve uluslararası bir astrofizik ekibi tarafından yayınlanan yeni araştırma, evrenin yaklaşık 13.8 milyar yaşında olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya konu olan eski bilgiler, Şili’deki Atacama Kozmoloji Teleskobu’nun kullanılmasının ardından tutarlı bir şekilde eşleştirildi.

ACT Araştırma ekibi, yedi ülkedeki 41 kurumdan bilim insanlarının uluslararası işbirliği ile kuruldu. Profesör Sehgal liderliğindeki ekip, büyük patlamanın arka planını incelemek ve analiz etmekte önemli bir rol oynadı.

Öte yandan ACT ekibi, diğer bilimsel gruplar gök ada ölçümleri yaparak yaş tahmininde bulunurken, tespit edilen en eski ışığın değerlerini ölçerek evrenin yaşı üzerine tahminlerde bulunmaktadır.

ACT’nin bu yöntemle yaptığı son tahmini, evrenin standart modeli ve Planck uydusu tarafından yapılan ışık ölçümleri ile eşleşmektedir. Bu tutarlı tahmin, astrofizik toplumunda devam eden tartışmaya yeni bir ufuk açacak gibi duruyor.

Ekip daha fazla gözlem yaptıkça, gökbilimciler daha net bir resme ve evrenin ne zaman var olduğuna dair kesin bir fikre sahip olacaklar. Bu yeni ve istikrarlı tahmin sistemi, standart kozmolojik modele uymayan ölçümlerin ve galaksilerin hareketlerinden kaynaklanan sapmaların ortadan kaldırılmasına da imkan sağlayabilir.

Editörün Notu : Atacama Cosmology Telescope araştırmacılarının makalelerine şu adresten çevrimiçi olarak ulaşabilirsiniz: https://act.princeton.edu/publications


Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x