Facebook’un Yaptığınız Her Şeyi İzlemesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Facebook, yaptığınız neredeyse her şeyi izler. Üstelik bunu, uygulama telefonunuzda yüklüyken, dolaştığınız diğer web sitelerinin verilerini de kaydederek yapar. İşte tüm bu bilgiler, reklam politikalarını beslemeye ve büyütmeye yardımcı olur.

Şirketin bu bilgilerle neler yapabileceğini veya yapamayacağını tam olarak anlayabilmek için, Gizlilik Politikasını okumak gerekir. Ancak tüm alt başlıklar, uyarılar ve bağlantılar da dahil olmak üzere, 4.500 kelime uzunluğuna ulaşan bu metin, sizler için zahmetli ve zaman alıcı olabilir. Bu okumayı yapmak yerine; Facebook’un izleme işleminin en önemli kısımlarını, verileri ne amaçla topladığını ve bu konuda ne gibi önlemler alabileceğinizi bu yazıda ele alalım.

İlk olarak, Facebook yüklü bir cihazda neredeyse tüm internet faaliyetleri izlenebilir. Bu, Facebook’a özgü bir şey değil, kullandığınız tüm uygulama ve web siteleri için geçerli olan bir standarttır. Görüntülediğiniz her profil, beğendiğiniz resim ve ziyaret edilen sayfalar şirket tarafından kaydedilir. Sizinle ilgili bilgilerin kaydedilmesi bir dizi işlem için kullanılabilir. Reklam bunlardan sadece birisidir.

Facebook bilgilerinizi, nasıl çalıştığını anlamak ve istenmeyen davranışları tespit etmek için kullanabilir. Uygulamasının ne zaman çöktüğünü ve kodunda düzeltmeler oluşturmak için bu davranışı kullandığını söyleyebilir; profiliniz için şüpheli giriş denemelerini tespit edebilir ve hesapların diğer kullanıcılara spam göndermesini veya garip bir şekilde davranıp davranmadığını tespit eder. Bunun yanında Facebook, sizinle ilgili topladığı bilgilere dayanarak belirli grupları veya potansiyel arkadaşlar önerebilir.

Aslında Facebook sadece Facebook değildir. Facebook Şirketi , Instagram, WhatsApp, Messenger ve Oculus’u içeriyor. Tüm şirketler “altyapı, sistem ve teknolojiyi paylaşır”. Bu, Facebook’un WhatsApp’a spam gönderen hesapları algılayabileceği ve Facebook’ta da cezalandırabileceği anlamına gelse de, sizinle ilgili bilgilerin toplanıp çıkarılması için başka bir yoldur.

Facebook’u diğer birçok şirketten farklı kılan şey, platformda aktif olmasanız bile sizi izlemenin yolunu bulmuş olmasıdır. Şirketin teknolojisi milyonlarca web sitesine ve diğer şirketlerden kullandığınız uygulamalara yayılmıştır ve tüm bu bilgileri hangi tür reklamları tıklayabileceğiniz konusunda veri oluşturmak için kullanabilir. Hakkınızda ne kadar fazla bilgi varsa, reklamlar o kadar belirgin olabilir. Ve böylece, Facebook onlar için daha fazla ücret alabilir.

Facebook uygulamasını telefonunuzdan silmek veya web’de kullanmayı bırakmak istemiyorsanız, Facebook’un davranışınızı izlemesini durdurmak için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Ancak, hakkınızda topladığı bilgileri sınırlamanın ve size reklam veren sistemleri kontrol etmenin bazı yolları vardır.

Silmeye başlayın

Biraz kontrolü geri almak istiyorsanız, Facebook’a hangi bilgileri verdiğinizi anlamanız gerekir. Facebook’ta yaptığınız her şeye; gruplar, profilinizdeki değişiklikler, konum bilgileri ve daha fazlası dahil, bilgi sayfanızdan erişilebilir.

Proaktif olarak Facebook’a verdiğiniz 18 farklı bilgi kategorisi var. Bunlar, platforma yüklediğiniz, paylaştığınız veya girdiğiniz şeylerdir. Facebook’u on yıldan fazla bir süredir aktif olarak kullanıyorsanız, bu kategoriler size hayatınızın büyük bir kısmının anlık görüntüsünü verecektir.

Paylaştığınız bu bilgileri kontrol etmenin bazı sınırlı yolları vardır: kategorilerin her birini tıkladığınızda size bir etkinlik günlüğü verilir. Örneğin, gruplarınıza erişmek, bir gruba her katıldığınızda ve bir gruptan ayrıldığınızda size gösterilir. Etkinlik günlüğünüzdeki bir öğenin üzerine geldiğinizde silebilirsiniz. Ancak, bu aynı anda yalnızca bir öğe üzerinde çalışır – 2009’da bıraktığınız her yorumu silmenin toplu bir yolu yoktur.

Facebook’a yüklediğiniz 18 bilgi kategorisinin yanı sıra, sizinle ilgili Facebook’un sahip olduğu altı tür bilgi daha var. Bunların tümü bilgi sayfanızın altında listelenir . Bunlar: reklamlar ve işletmeler hakkındaki veriler, arama geçmişi, güvenlik bilgileri, yer, hesabınızla ilişkili bilgiler ve ses kayıtları. ‘Hakkınızda’ sekmesi, Facebook’un arkadaşlarınız hakkında ne düşündüğünün bir açıklamasını da verecektir. Benim için “yaşam evresi tanımı” şudur: yetişkin yaşamına başlamak.

Hakkınızdaki tüm bilgileri silemezsiniz ancak alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Aradığınız videolar ve sesinizle yapmış olabileceğiniz aramalar dahil olmak üzere arama geçmişinizi silebilirsiniz . Oturum açtığınız her yeri görün ve özellikle bilgisayarlar veya telefonlar için kayıtlı oturumları kapatmaya zorlayın.

Kişilerinizi ve yüz tanımanızı kontrol edin

Belki de bu ayarlardan yapmanız gereken en büyük iki şey, Facebook’un kişilere telefonunuzdan erişip erişmediğini ve yüz tanıma özelliğinin açık olup olmadığını kontrol etmektir. Bunların her ikisi de, şirketin kimlerle ilişkili olduğunuzu ve zaman geçirdiğiniz kişileri öğrenebilmesinin yollarıdır.

Bu sayfa , telefonunuzdan veya diğer cihazlardan yüklenen kişilerin iletişim bilgilerini gösterir. Facebook, verilerini telefonunuzdan yükleyerek cihazınızdaki girişleriyle ilişkili tüm kişi takma adlarını ve diğer bilgileri yüklediğinizi belirtir.

Yüklenen kişi bilgilerini bu sayfadan silebilirsiniz, ancak gerçekten kontrolü ele almak için sürekli kişi yüklemeyi durdurmanız gerekir. ( Buradan Erişebilirsiniz ). Cihazlarınızdan yüklediğiniz kişileri kapatmanın birkaç acı noktası vardır: Facebook’ta oturum açtığınız her telefonun veya tabletin ayarını değiştirmeniz gerekir. Facebook’ta otomatik kişi yüklemeyi kapatmak, Messenger Uygulamasında geçerli değildir ne yazık ki.

Ayrıca Facebook’un yüz tanıma ayarlarının açık veya kapalı olduğunu kontrol etmelisiniz . Eğer açıklarsa, Facebook yüzünüz için görüntüleri tarar ve otomatik olarak bir fotoğraf veya videoda olup olmadığınızı size bildirir. Bu seçenek, fotoğraflar için etiketleme seçeneğinin yerini aldı – şirket, kimliğinizi taklit etme işlemlerinin durmasına yardımcı olmak için de kullanılabileceğini söylüyor.

Konum izlemeyi kapatma

Facebook ayrıca konumunuzu da izler. Bu öncelikle telefonunuzun veya tabletinizin üzerinden açık olan GPS ile mümkün olabilir. Telefonunuzdaki ayarlara bağlı olarak, Facebook’un uygulamayı kullandığınız konumla olan erişimini her zaman veya hiç kullanmadığınız zamanla sınırlandırabilirsiniz. Bu ayarlar iOS veya Android izinlerinde bulunabilir, ancak Facebook’ta burada açılmalarını veya kapatılmalarını sağlayan bir seçenek de vardır . Ayrıca , harita üzerinde bulunduğunuz her yeri size gösterecek bir konum geçmişi de vardır .

Facebook konum ayarlarını kapatmanıza rağmen, şirket dünyanın neresinde olduğunuzu hala biliyor olabilir. Telefonunuzdan veya tarayıcınızdan gelen IP adresi de Facebook’a kabaca nerede olduğunuz bilgisini veriyor olabilir.

Facebook’un reklam tekniklerini sınırla

Şirketin reklam tercihleri , Facebook’un proaktif olarak verdiğiniz bilgilerin ötesinde sizin hakkınızda gerçekten bildikleri hakkında en derin kanaatleri verecektir. Bu sayfa, ilgi alanlarınızın, iletişim bilgilerinizi yükleyen şirketlerin ve reklamların size nasıl gösterildiğinin birleşmesidir.

İlgi alanları bölümü, Facebook’un ilgilendiğinizi düşündüğü konuları gösterir: bunlar markaları ve ‘yasa’ gibi bireysel konuları içerir. Facebook bunları nasıl çözüyor? Facebook’ta yaptıklarınıza ve tıklamış olabileceğiniz Sayfalara ve reklamlara dayanır. Her bir ilginin sağ üst köşesindeki çarpı işaretini tıklayarak bu kategorilerden herhangi birinin işaretini kaldırabilirsiniz. Bunu yapmanız, o alandaki reklamları daha az görmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca iletişim bilgilerinizi Facebook’a yükleyen şirketler hakkında da bilgiler var. Bir markanın posta listesine katılırsanız veya bir ürün satın alırken iletişim bilgilerinizi verirseniz, büyük olasılıkla sizi veritabanlarına eklerler ve bu, Facebook reklamcılığında kullanılabilir. Sizi listelerine yükleyen şirketler, belirli reklamlar görmenizden emin olabilir veya bazı durumlarda zaten abone olabileceğiniz için reklamlarının size gösterilmesini durdurabilir. Bilgilerinizi yükleyen şirketlerin yapabileceklerini sınırlamanızı sağlayan bir ‘denetimleri görüntüle’ seçeneği vardır.

Size gösterilen reklamları kontrol etmenin en büyük yolu, reklamlar sayfasındaki ‘Bilgileriniz’ bölümündeki seçenekleri değiştirmektir. Bu bölüm, reklamverenlerin sizinle ilgili belirli ve çok kişisel şeylere dayalı reklamlar göstermesine olanak tanır. Bunlar, ilişki durumunuza, iş unvanınıza, işvereninize ve eğitiminize bağlı olarak size reklam göstermeyi içerir. Bunları kapatmak, en kişisel ve özel özelliklerinizle ilgili reklamların gösterilmesini durdurabilir.

Diğer reklam ayarları, Facebook’un diğer şirketlerden aldığı çevrimiçi reklamları ve diğer çevrimiçi davranışlarınızı, (web’e göz atma ve Instagram, WhatsApp ve sahip olduğu diğer şirketleri kullanımınız gibi) gördüğünüz reklamları kontrol etmenize olanak tanır. Bu seçenekleri kapatabilir ve size Facebook’ta ürün ve reklam göstermek için tarama geçmişinizin kullanılmasını durdurabilirsiniz. Gösterilen reklamları sınırlandırmak için onları “izin verilmedi” olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu seçeneklerin hiçbiri Facebook’un size reklam göstermesini durduramaz – sonuçta para kazanmaları gerekir! – ancak gördüğünüz reklam türlerini sınırlamaz. Reklamların size nasıl sunulabileceğini sınırlamak, yalnızca Facebook’ta görünmek için aradığınız bebek arabasını görmek ve genel olarak reklamlarınızı daha genel hale getirmek gibi, belirli davranışlarınıza dayanan birçok reklamı durdurmalıdır.

Veri indirin ve Facebook’u silin

Herhangi bir nedenle Facebook’tan bıktığınıza karar verirseniz, uygulamalarını cihazlarınızdan silebilir ve oturumu kapatabilirsiniz. Ancak, platformdan tamamen ayrılmayı tercih ediyorsanız, hesabınızı her zaman tamamen silebilirsiniz. Bunu yapmadan önce, fotoğraflarınızı, gruplarınızı ve daha fazlasını içerebilecek verilerinizi indirmelisiniz . Sonra Facebook’u silebilirsiniz .

Kaynak:

WIRED


Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x