Farklı Besinler ile Vücudunuza Merhaba Deyin!

Bizler her ne kadar fark etmesek de, besinler hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. Günlük hayatımıza baktığımızda ve neler tükettiğimizi incelediğimizde aslında bir çoğumuz, genellikle standart bir beslenmenin dışına çıkmadığımızı kolaylıkla fark edebiliyoruz.

Basit bir örnek vermek gerekirse eğer, bir çok insan gün içerisinde – bir önceki gün tükettiği besinleri tüketerek – vücudunun aslında gerçek ihtiyaçlarını göz ardı edecek şekilde günlerini tamamlayabiliyor.

Hayatımıza yoğun bir iş temposu ve yorucu gündelik aktiviteler hakimse eğer, beslenme alışkanlıklarımız git gide değişebiliyor. Sizlere bu yazımızda dönem dönem tüketebileceğiniz, farklı lezzetleri sunacağız.

Bu arada unutmadan, “Ne yer isen O’sundur” diyerek o ünlü sözü bir kere daha hatırlatıp, yorumu sizlere bırakalım.

Chia Tohumu

Güney Amerika dilinde, Aztek ve Maya kültürleri tarafından ”güç” olarak adlandırılan Chia Tohumu, aynı zamanda zengin içeriği ile ne kadar önemli bir gıda olduğunu bizlere gösteriyor.

Vegan tariflerin vazgeçilmez gıdalarından biri olan Chia Tohumu, içeriğindeki yüksek protein ve potasyum, omega 6, B vitaminleri, A vitamini, magnezyum, C vitamini ve demir mineralleri ile oldukça dikkat çekiyor. Hakkında oldukça araştırma mevcut olan Chia Tohumu, günlük hayatınızda çeşitli tarifler ile rahatlıkla tüketebileceğiniz bir gıda olarak yerini alıyor.

İster yemeklerinizde, ister smoothie türü içecekler ile rahatlıkla tüketebileceğiniz Chia Tohumlarını internetten ve çeşitli aktarlardan rahatlıkla edinebilirsiniz.

Chia Tohumunun faydalarını inceleyecek olursak eğer, zengin içeriği sayesinde güç ve zindelik kazandırdığı belirtiliyor. Sindirim sistemi ve kalp sağlığı için oldukça önemli olarak görülen Chia Tohumu, sağladığı tokluk hissi ile kilo kontrolü konusunda da sizlere yardımcı olabiliyor.

Ginseng

Doğu Asya bölgesinde yetişen ve Asya toprakları üzerinde hakkında bir çok efsane bulunan Ginseng, zengin içeriğinin yanı sıra çay, kahve gibi bir çok gıda ile birlikte tüketilebiliyor. Uzun ömürlü oluşu ise saklanması ve ihtiyaç halinde kullanılmasına olanak sağlıyor.

Dünyada Amerika, Asya ve Sibirya Ginsengi olarak farklı türleri olan bitkinin, Kore ve Çin Ginsengi adı altında da kırmızı ve beyaz olarak iki farklı türü olduğu da biliniyor.

Adam Otu mu Giseng mi?

İlginç görüntüsü ile bazen bir zencefili andıran Ginseng, genellikle baharat olarak kullanılmasının yanı sıra, çay ya da kapsül hap şeklinde tüketiliyor.

Ginsengin, içerdiği yüksek orandaki vitamin ve mineral içeriği ile güçlü bir antioksidan özelliği taşıdığı biliniyor. Vücut için tam bir toksin arındırıcı özelliğinin yanı sıra, fazla suyun atımını da sağlayarak ödem oluşmasını önlediği biliniyor. Düzenli olarak tüketiminde kan basıncını dengelemesi ve beyin fonksiyonlarındaki pozitif değişim ile hafızayı güçlendirme gibi etkilere sahip olan Ginseng, Doğu tıbbında bir nevi cinsel güç artırıcı olarak da kullanılmaktadır.

Goji Berry

Çin alternatif tıbbında ve Uzak Doğu’da oldukça pozitif bir gözle değerlendiren Goji Berry meyvesi, ülkemizde Kurt Üzümü ismi ile de adlandırılıyor.

Kırmızı kuru üzümü andıran görüntüsüyle vitamin ve mineral açısından zengin olan Goji Berry, genellikle kurutulmuş bir meyve olarak gün içerisinde rahatlıkla tüketilebiliyor. Ortalama olarak 100 gr Goji Berry’de, 83 kalori olduğu biliniyor. Bu yüzden vegan beslenmede ve çeşitli sportif faaliyetler sonrasında, özellikle kilo kontrolü açısından Goji Berry tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Goji Berry içerdiği beta-karoten, C vitamini, A ve B vitamini ile kalp sağlığı ve vücut zindeliğinin korunması gibi bir çok önemli noktaya destek sağlayabiliyor. Uyku kalitesini arttırdığı ve kolesterol, yüksek kan basıncı gibi konularda oldukça önemli etkileri bulunduğu bilinen Goji Berry, gün içerisinde belirli tarifler ile rahatlıkla tüketilebiliyor.

Yulaf

Gluten içermeyen ve en sağlıklı tahıllardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan Yulaf, içerdiği lif – mineral ve vitaminler ile antioksidan özelliğinin yanı sıra, doyurucu ve zindelik sağlayıcı bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Yoğun fiziksel aktiviteler ile ilgilenen kişiler için, ya da kahvaltı alternatifi arayan kişiler için oldukça önemli bir gıda olan Yulafın bir çok tüketim yolu mevcut. İster Yulaf unu olarak omlet ve çeşitli tariflerde kullanın, isterseniz süt – yoğurt – meyve gibi daha ferahlatıcı tarifler ile gün içerisinde tüketin.

Zindelik ve Güç

Yulaf içerisinde Manganez, Fosfor, Magnezyum, Folot ve Çinko gibi, daha birçok önemli vitamin – mineraller bulunmaktadır. Doğru tüketim ile sağlıklı bir vücudun kapılarını aralamanıza olanak sağlayacaktır. Lif miktarının fazla olması sindirim sisteminizin düzene girmesini sağlayarak size ekstra zindelik kazandıracaktır.

Kaynaklar;

Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x