İngiltere ve ABD: Rusya Uzayda Bir Uydu Silahı Ateşledi

ABD ve İngiltere Rusya’yı yörüngedeki uyduları hedef almak için kullanılabilecek bir uzay silahını test etmekle suçladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı; son zamanlarda, yörüngede uydulara karşı kullanılan türden silahların test edildiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı daha önce, Rus uzay ekipmanlarını kontrol etmek için yeni teknolojiler kullandığını açıklamasına rağmen, detayları vermekten kaçınmıştı. Bu gelişme üzerine ABD, endişelerini dile getirerek Rusların faaliyetlerini yakından izlediklerini bildirmişti.

Ancak İngiltere, ilk kez Rus uzay faaliyetleri ile ilgili suçlamaya varan açıklamalar yaptı. İngiliz Hükümeti, Rusların yarattığı bu tehdidin dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, “Kötü bir şekilde hafife alınan bir gelişme.” değerlendirmesini yaptı.

ABD Uluslararası Güvenlik ve Silahların Yayılmasını Önleme Bakan Yardımcısı Christopher Ford, perşembe günü yaptığı açıklamada: Silah kontrolü yasasının uzayı da kapsaması gerektiğini dile getirerek, Moskova’yı ikiyüzlülükle suçladı.

“Moskova, ABD’nin uzaydaki yeteneklerini kısıtlamaya yönelik teknolojiler geliştirirken, kendi karşı-uzay programınını durdurma niyetinde bulunmuyor.” diyen Ford, sorunun yakın gelecekte büyüyebileceğinin sinyallerini veriyor.

BBCUK

Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x