Mars’ın 82 km Genişliğindeki Korolev Krateri(Video)

Kızıl gezegen Mars’ın, 82 km genişliğindeki Korolev kraterinin dijital görüntüsü oluşturuldu. 2018’de toplanan veriler, dijital ortama aktarılarak, piksel başına 21 metre çözünürlüğe sahip bu görüntü ortaya çıkarıldı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın görüntülerine dayanan bu film, Mars’taki kraterin görkemini ortaya koyuyor.

Mars’ın kuzey ovalarında, gezegenin kuzey kutup çemberinin başlangıcında bulunan krater, büyük Olympia Undea Kumul alanının güneyinde yer almaktadır. Bu iyi korunmuş darbe krateri, tüm yıl boyunca su buzu ile doludur. Kraterin tabanı, büyük bir su kaynağını barındırması sebebi ile oldukça önemli bir önem taşımaktadır.

Su buzu Korolev krateri içinde kalıcı olarak bulunmaktadır, çünkü bu yapının en dip kısmı, soğuk bir kapan görevi görerek buzulun erimesini de engellemektedir. Buzun üzerindeki havanın soğuması ve kraterin çevresindeki havadan daha ağır bir hale gelmesi, bu baskın doğa olayının sebebidir.

Krater, Rus uzay teknolojisinin babası olarak adlandırılan baş roket mühendisi ve uzay aracı tasarımcısı Sergei Pavlovich Korolev’in (1907-1966) adını aldı. Korolev, bugün hala işletilen modern Soyuz roketlerinin öncüsü olan ilk Rus kıtalararası roketi R7’yi geliştirdi. Roket ve uzay aracı tasarımıyla, ilk insan yapımı uydudan (1957’de Sputnik) ve ilk insan uzay uçuşundan (1961’de Yuri Gagarin) sorumluydu.

Bu film, ilk kez Aralık 2018’de yayınlanan Mars Express’teki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kameradan (HRSC) tek yörünge gözlemlerinden yapılan bir görüntü mozaiği (yukarıya bakın) kullanılarak oluşturuldu. Mozaik, HRSC nadir ve renkli kanallardan gelen verileri birleştiriyor; Nadir kanal, sanki yüzeye doğru bakıyormuş gibi Mars yüzeyine dik olarak hizalanır. Mozaik görüntü daha sonra üç boyutlu bir manzara (görüntü üstü) oluşturmak için HRSC’nin stereo kanallarından topografi bilgileriyle birleştirildi ve daha sonra videoda gösterilen uçuşu oluşturmak için bir film kamerasıyla olduğu gibi farklı perspektiflerden kaydedildi.

ESA
Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x