Merkür’ün Dünya İle Güneş Arasından Nadir Geçişini İzleyin(Video)

Merkür, her 88 Dünya günü ile Güneş’in etrafından dolaşsa da, üç cismin gözlemlenebilir yörünge hizalanması, yüzyılda sadece 13 kez gerçekleşir. Bu nadir geçişlerden sonuncusu, 11 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşmişti.

Bu kısa video, NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından, çeşitli ultraviyole ışık dalga boylarında kaydedilen, nadir hizalanmayı gösteriyor.

Ortaya çıkan göksel şölen, Güneş ile kendisine en yakın gezegen olan Merkür’ün akıl almaz boyut farklarını, müthiş bir teknikle gösteriyor. Bununla birlikte, NASA için bu gözlem, insanlar açısından göksel bir sanat gösteri olmasının yanında, güneş sistemi dışındaki uzak gezegenlerin ve etraflarında döndükleri yıldızların çekim ilişkisini anlamasını da ifade ediyor.

Video NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Yapımcı: Genna Duberstein


Goddard Uzay Uçuş Merkezi

NASA’nın Maryland Greenbelt’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi, ajansın misyonlarının gelişiminden yörüngeye kadar tüm yönlerinde önemli bir rol oynamaktadır.

50’den fazla Goddard uzay aracı dünyayı keşfediyor ve dünyadaki bilim adamları tarafından ayrıştırılacak ve incelenecek gözlemleri toplayarak güneş sisteminden süzülüyor. Goddard’ın misyonları, Dünya bilimi, Güneş bilimi ve Güneş-Dünya çevresi, gezegen çalışmaları ve astrofizik dahil olmak üzere birçok bilimsel disiplini desteklemektedir.


0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x