Nazi Almanyası’nın Gölgesinde Geçen 1936 Olimpiyat Oyunları

1936 Berlin Olimpiyat Oyunları, 1-16 Ağustos tarihleri arasında Almanya’da düzenlendi. Ancak komite, Nazi ideolojisinin sertliği ile ilgili çekincelere sahipti.

1936’daki olimpiyatlar; gergin, politik olarak karmaşık bir atmosferde düzenlendi. Komite tarafından Almanya’ya verilen Olimpiyat Oyunları, Nazi Partisi’nin iki yıl sonra iktidar olması ile birlikte, tartışmalara sebep oldu. Uluslararası organizasyonlar, oyunları boykot etme çağrısı yaparken, Olimpiyat Komitesi Almanya’dan bazı konularda güvence istedi. Hükümete yapılan baskı sonucunda Almanlar, Yahudi sporcuların takımlara alınacağını garanti ederek, güvence verdi.

Adolf Hitler hükümeti sözlerini yerine getirmeyerek, sadece Helena Mayer’i eskrim sporu için takıma aldılar. Aynı zamanda Aryan ırkının üstünlüğünü savunan broşür ve konuşmalar yayınlandı.

Toplamda 325 dönümlük bir alana, dört stadyumu içeren büyük bir spor kompleksi olan Reich Sports Field inşa edildi. Neredeyse kompleksin her yerine Nazi pankart ve sembolleri asıldı. Yapılar o kadar görkemli ve reklamları o kadar başarılıydı ki, cazibeye dayanamayan 49 ülke boykot kararlarından vazgeçerek oyunlara katıldı.

Berlin Olimpiyatları aynı zamanda medyaya da damgasını vurmuştu. Zeplin ve çeşitli araçlar kullanılarak Olimpiyatların tanıtımı Avrupa’nın tüm şehirlerinde yapıldı. Görüntüleri, reklam mantığı ile tüm bölgelere ulaştıran Nazi Hükümeti, oyunlar için büyük bir kitleyi arkasına almayı başarmıştı. Bunun yanında, oyunlar ilk kez televizyonda yayınlanmış, kapalı devre sistem ile Berlin’deki özel donanımlı tiyatro ve sinema salonlarında gösterilmişti.

Aryan ırkı mı? Siyahi Amerikalılar mı?

Olimpiyat Oyunlarının 129 etkinliğinde, yaklaşık 4.000 sporcu yarıştı. En çarpıcısı ise, Atletizmin çeşitli dallarında takım arkadaşları ile birlikte toplam 12 altın madalya kazanan Jesse Owens ismiydi. Nazi basınının “siyah yardımcılar” olarak adlandırdığı Owens ve diğer Afro-Amerikan sporcuların başarısı, Hitler’in Aryan ideallerine vurulan bir darbe olarak kabul edildi.

Ancak, Almanlar baskı ve stres ortamının hüküm sürdüğü oyunlarda en fazla madalya sayısına ulaşarak; jimnastik, kürek ve binicilik alanlarına hükmettiler.

Aynı yıl Basketbol, ilk kez bir olimpiyat sporu olarak kabul edildi ve ABD takımı tarafından kazanıldı.

Sırasıyla Helsinki ve Londra için planlanan 1940 ve 1944 Oyunları, Almanya’nın başlattığı 2. Dünya Savaşı sebebi ile iptal edildi.

International Olympic Committee

Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x