Genel

Twitter, Beyaz Üstünlüğünü Savunan David Duke’ü Kalıcı Olarak Banladı

Sosyal ağın sözcüsü; söz konusu Twitter hesabının, ilkelerini hiçe saydığı ve ayrımcılığa karşı politikalarını ihlal ettiği için “kalıcı olarak askıya alındığını” açıkladı.

Şirket, dün gece geç saatlerde yaptığı açıklamada, beyaz üstünlükçü David Duke’ün platformun nefret söylemlerine ilişkin kurallarını ihlal ettiği için kalıcı olarak Twitter’dan uzaklaştırıldığını doğruladı.

Bir Twitter sözcüsü yaptığı açıklamada, Duke’un hesabı “Nefret dolu davranışlara ilişkin Twitter Kuralları nedeniyle kalıcı olarak askıya alındı” dedi. Twitter’ın Mart ayında gözden geçirilen politikası, din, ırk veya etnik kökene dayalı olarak insanlara yönelik şiddeti veya şiddet tehditlerini teşvik eden yayınları yasaklıyor.

Duke’un hangi yayın veya gönderilerinin hesabın askıya alınmasına yol açtığı henüz belli değil. Ku Klux Klan Şövalyeleri’nin kurucusu ve eski Büyük Ejderhası Duke için doğrulanmış hesap Perşembe günü boştu ve bunun yerine hesabın “kalıcı olarak askıya alındığını” belirten bir mesaj vardı.

Sosyal medya şirketleri son zamanlarda platformlarında nefret söylemi ile mücadele etmekte zorlanmıştı. Bu durumun sonucu olarak; Unilever, Verizon ve Starbucks da dahil olmak üzere birçok büyük şirket, sosyal medyada nefret dolu mesajlar ile mücadele etmek için yeterince uğraşmadığı endişeleri yüzünden Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinde reklam yayınlamayı durdurduklarını açıklamışlardı.

CNET

Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x