Yunusların da İnsanlar Gibi Yakın Arkadaş Seçtikleri Ortaya Çıktı

Sebebi ne olursa olsun, ileride kendimize avantaj sağlayacak veya iyi hissettirecek yakın arkadaşlar seçeriz. Bu seçimler, stratejik bir çevre oluşturmayı amaçlayan bilinçaltımızın tercihi olabilir. Doğada, bu seçimleri yapan bir benzerimiz olduğunu söyleyebiliriz artık. Şişe Burunlu yunuslarla ilgili yeni bir çalışma, genç yaştaki yunusların, ileriki yaşlarda kendilerine avantaj sağlayabilecek bağlantılar kurduklarını ortaya koydu.

Behavioral Ecology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; 10 yaş altındaki yunuslar bağ kurarken, yetişkinlikte ihtiyaç duyacakları becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilecek akranları ve aktiviteleri tercih etmekteler.

Georgetown ve Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar, Batı Avustralya’daki Shark Koyu’nda, 30 yıl gibi uzun bir süre, yaklaşık 1.700 yunusu gözlemleyerek davranışlarını analiz ettiler. 1980 yılından bu güne devam eden çalışma, araştırmacıların teknelerle denize açılarak, karşılaştıkları tüm yunusların özelliklerini not etmelerini içeriyor.

Son dönemdeki araştırma konusu ise, 10 yaşın altındaki ve henüz sütten kesilmemiş olan yunusların, yetişkinlerin olmadığı anlarda nasıl davranışlar sergilediğiydi.

Yaklaşık 3 ya da 4 yaşındaki yunuslar, annelerinin koruması altında yüzmek yerine, kendi başlarına grupları dolaşır ve sürekli değişen farklı kombinasyonların birer parçası olurlar.

Çalışma, genç yunusların gün boyunca, her on dakikada bir grup değiştirmesine rağmen, birkaç yakın arkadaşla daha fazla zaman geçirme eğilimde olduklarını ortaya koydu. Ekipten biyoloji yazarı Allison Galezo, “Bu ilişkiler, tam olarak tercihleri yansıtmaktadır.” şeklinde konuştu.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, erkekler diğer erkeklerle sosyal bir çevre kurarken, dişi yunuslar diğer dişilerle sosyalleşmeyi tercih etmekteler. Bu etkileşim sırasında erkek yunusların fiziksel aktiviteler ve yüzme üzerine yoğunlaşırken; dişi yunuslar daha çok beslenme becerilerini geliştirmeye yönelik faaliyetleri tekrar etmekteler.

Bu farklılıklar genç yunusların sosyal yaşamlarının, yetişkinlik dönemlerinde doğabilecek ihtiyaçlara göre şekillendiğinin bir başka göstergesi oldu.

Behavioral Ecology

Anasayfa

0 0 Oy
Article Rating
Paylaşmaya ne dersin?
Takip
Bildir
guest
0 Yorum
Geribildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapınx
()
x